Testudo hermanni (Želva zelenavá) II.
Foto : Jurgen Freund a Daniel Heuclin
Po vylíhnutí a opuštění vajíčka mají malé želvy na spodní části krunýře (plastronu) vidět tzv. "pupík", kde byl i zbytek žloutkového vaku - je to jako hrášek malý útvar, který malé želvy postupně vstřebají. První dny svého života čerpají živiny právě ze žloutkového vaku.
Na levé fotce vidíte zbytek žloutkového vaku, na pravé fotce tzv. "pupík".
Při nešetrném zacházení s želvou, která často slouží dětem i jako hračka (různé pády, "hody", případně jiná mechanická poškození krunýře), dochází k viditelnému poškození krunýře a to jak plastronu tak i karapaxu. Zde můžete vidět zřetelná vyštípnutí plastronu a karapaxu v místech předních končetin (na 3 a 4 fotce - vpravo viditelné i prasknutí karapaxu).
Na těchto dvou fotografiích chci poukázat na vlhkost při zimování. V případě horní fotografie se nejedná o deformaci karapaxu v důsledku špatné výživy apod., ale o malou vlhkost při zimování, kdy dochází k tomuto jevu. Na druhé fotografii je vidět jak má správně vypadat karapax při správné vlhkosti při zimování.
Na těchto fotografiích můžete vidět důsledek dalšího nešetrného zacházení s želvou, tentokrát se jedná o cca 6-ti letého samce Želvy stepní - syn. čtyřprsté (Testudo horsfieldii). Při svém pobytu v letním výběhu byl opakovaně hračkou "hodného pejska", kdy došlo k tomuto poškození plastronu i karapaxu. Na poslední fotce je vidět i díra v karapaxu, která byla způsobena zubem psa. Občas mi zůstává rozum stát!!! Je však pravdou, že podobně vypadají některé "hermannky" i ve volné přírodě, např. na Korfu, Korsice atd., také od pokousání psa. Své zanechalo na krunýři i neléčené plísňové onemocnění krunýře. Léčba tohoto onemocnění není jednoduchá, ale za předpokladu důsledné léčby úspěšná.
Na těchto fotografiích můžete vidět přerůstání rohoviny čelistí želv do tzv. "zobáku", následnou mechanickou korekci "zobáku" a výsledek korekce.
Další přerostlý "zobák" a jeho korekce.
A ještě jednou. Zde jsem musel provádět mnohem rozsáhlejší kokerci "zobáku".
Zde jsou čtyři fotografie dospělé samice Želvy stepní - syn. čtyřprsté (Testudo horsfieldii). Jedná se o želvu s nejhorším zdravotním stavem, která se mi kdy dostala do rukou. I v dospělosti má měkký karapax i plastron, rachitis, otok očí a přerůstání rohoviny čelisti do "zobáku". Je to v důsledku celkově špatné výživy, nedostatku vápníku a vitamínů, zejména vit. A, D, neposkytnutí UVB záření (nebo letnění na slunci) a vůbec celkově špatným chovem. Doufám, že příště poskytnu fotky, kde bude želva v lepším zdravotním stavu.
Jsem rád, že mohu dnes zveřejnit tyto 2 fotky (po 2 letech v mém chovu - změna stravy, podávány pravidelně vitamíny a Ca, letnění ve venkovním výběhu - dostatek UVB) . Samička je v podstatně lepším zdravotním stavu než na předchozích fotografiích.
Pro případ, že chcete získat více informací o chovu suchozemských želv a informace na této stránce považujete za nedostačující, odkazuji Vás na webové stránky chovatelů, kteří se chovu želv věnují a na jejich chov se specializují. Jejich webové stránky Vám pak poskytnou údaje, které jste zde nenašly . Zde Vám přináším 2 konkrétní odkazy :